• BIST 4.824,22
  • Altın 1223.032
  • Dolar 19.184
  • Euro 20.896
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 18 °C

  İlber Hoca'dan Erdoğan'a ders gibi sözler

  İlber Hoca'dan Erdoğan'a ders gibi sözler
  İlber Ortaylı, "Her şey siyasi partilere ve müesses meclise bırakırsanız demokrasi yürümez" dedi.

  Almanya‘nın Bavyera eyaletinin başkenti Münih‘te "Üç beş kişi" olarak adlandırılan Halk Hareketi Derneği tarafından düzenlenen konferansa Prof. Dr. İlber Ortaylı konuk oldu.

  Konferans başlamadan önce İlber Hoca misafirlere Kitaplarını imzaladı, tanışmaya gelenlerle fotoğraf çektirdi.

  Açılışta Bahri Çetintaş Türk Sanat Müziği korosu grubu olarak kısa bir program sundu ve grubun en küçük üyesi Yahya, kanun çalarak büyük alkış topladı. Üç Beş Kişi Derneği Başkanı Levent Ekiz açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. İlber Ortaylı‘yı sahneye davet etti.

  Söyleşi başlamadan önce İlber Ortaylı, büyük gezilerin yorucu olduğunu ve bu sene 70 yaşına gireceğini belirterek bu tip etkinliklere daha fazla katılamayacağını söyledi.

  BİR MEMLEKETTE KİMLİK ÇOK ÖNEMLİDİR

  İlber Ortaylı, "Hayatınızın kompartımanlarında işte Alevi var, Sünni var vesaire çizerken politika yapamazsınız. Böyle bir kimlik olmaz; bu çok önemlidir. "Hepimiz elhamdülillah Müslümanız" deriz; fakat kalkıp bunun üzerinden bir kimlik yapamazsınız. Bir Memlekette kimlik çok önemlidir; fakat bunu hiçbir şekilde politikaya, daha doğrusu bireyin yaşam tercihlerine, o tercihlerin gruplaşmasına, gruplaşmaların partileşmesine müdahalesi mümkün değildir, çok açıktır ve bu her yerde olur. Türkiye‘de birçok şey değişti ve ikinci harbin sonunda dünyada çoğunluğu meydana getiren az gelişmişler arasında değildik. Üniversitemizi kurduk, sağlık hizmetlerinin temeli atılmıştı ve tabi ki yapılmayacak ve çok zor olan şeyler vardı; fakat birtakım şeylerde hazırlanmıştı ve Vatanı 14 Mayıs 1950‘lerde biz kurduk hikayelerine inanmayın" diyerek eleştirdi.

  BİZİMLE MÜSLÜMANLIK GELİYOR SÖYLEMLERİNİ, YALAN YAZILAN KİTAP VE DERGİLERİ ELEŞTİRDİ

  Ortaylı "Biz sanayileştik, zenginlik bizle geldi ve Turgut Özal ile başladı" söylemlerini eleştirdi. "Süleyman Demirel Türkiye‘nin gördüğü en önemli mühendislerden ve aklı başında politikacılardan biri. Her ne kadar kusuru varsa da, çok iyi yaptığı işleri de var" dedi.

  Ortaylı Sözlerine şöyle devam etti: "Bizimle Müslümanlık geliyor" söylemlerine "sanki 10 bin senedir ağacın üstünde yaşıyorduk, şamanlık yapıyorduk. Bunlar boş şeyler ve tarih bilmemek, istismar etmek, kötü ve küçük amaçla kullanmak için ihlal etmektir. Bunlara itibar etmeyin. Böyle şeylerle iki gün insanları kandırırsınız ve üçüncü gün yetişen genç nesil sizi fena yapar. Hakikaten mezarınızın üstüne tükürecek dereceye gelir" diyerek yalan yazılan dergi ve kitapları eleştirdi.

  HAKSIZLIKLARIN ARTMASI DOLAYISIYLA, MUHTELİF SAYFALARDA GERİLİM ARTACAKTIR

  Ortaylı: "Ne yazık ki akrabacılık, etnik ve bölgesel ayrımcılık, tarikatçılık, mezhepçilik vesaire bunlar fevkalade tehlikeli ve yeni Türkiye‘yi bölecek ve kuruluşumuzu, gelişmemizi engelleyecek şeyler. Bunun ilk reaksiyonları ise aklı başında ve zekası yerinde bütün gençliğin kaçmasıdır. Haksızlıkların artması dolayısıyla muhtelif saflarda gerilim artacaktır. Memleket için en kötü gelecek budur. Bunu önleyecek tedbirlere gidilmesi lazım" dedi.

  TÜRKLERİN İSLAMİYETİ ÖĞRENDİKLERİ MEMLEKET İRAN‘DIR

  Ortaylı: "İranla temasımızın çok olduğunu" belirterek "Türklerin İslamiyeti öğrendikleri memleket İrandır ve Araplar değildir" dedi. İlber Ortaylı, sözlerine şöyle devam etti: "Bazı arkadaşlar uydurarak Kuteybe bin Müslim Orta Asya‘yı fethetmiş, Türkler bunu görünce bayılmışlar ve İslami kabul etmişler. Zor fethetti bir kere o doğru değil. Türkler öyle bayılarak din kabul etmez. Son derece çakal bir millettir; düşünür, bakar ve işine gelirse. Askerler çünkü, her şeyi öyle zart diye almazlar ve stratejik bir yapısı vardır. Bizim ilk devletimiz onuncu asrın sonudur" dedi.

  HER ŞEYİ SİYASİ PARTİLERE VE MÜESSES MECLİSE BIRAKIRSANIZ DEMOKRASİ YÜRÜMEZ

  Ortaylı, her şey siyasi partilere ve müesses meclise bırakılırsa demokrasinin yürümeyeceğini vurguladı. Ortaylı, "Size İsrail‘i tanımanızı tavsiye ediyorum, mutlaka tanıyın gezin. Onlar yasa biçimdeki laikliği nasıl getiriyorlar; çünkü laik bir devlet değil. Türkiye‘de de bu, pratikle olacak bir şeydir, bunu Cumhuriyet yapmaya başladı ve bu çok önemlidir." dedi.

  "19. YÜZYILDA DEĞİLİZ"

  500 kişinin katıldığı ve 2,5 saat süren gece soru cevap şeklinde devam etti ve ardından İlber Ortaylı büyük alkışla uğurlandı. Ayrıca, Ortaylı sahneden ayrılmadan önce, Alman ZDF Kanalının sunucusu Böhmermann‘ın Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerine yayınladığı şiir hakkında DHA kamerasına şöyle yanıt verdi: "Parti grupları değişik reaksiyon gösterdiler. Buna cevap vereceksem, böyle mahkemeye verin, atın falan olmaz. Ondokuzuncu Yüzyılda değiliz; o zaman öyle işliyordu. Aynı ağırlıkta; fakat gerçek hicve başvuran cevaplar verebilirsin." diyerek sözünü bitirdi.

  TÜRK MİLLETİ OLARAK SAF HALİYLE TOPYEKÜN DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

  Dernek Başkanı Levent Ekiz "Üç Beş Kişi" halk hareketini DHA‘ya şöyle tanıttı: "Derneğimiz kurulalı 1,5 sene oldu. Biz bir şeyler sezdik ve halkımızdaki bölünmüşlüğü ve kutuplaşmayı gördük. Anladık ki politikanın kirli yüzü insanımızı ne yazık ki tehlikeli yerlere götürüyor. Biz çocuklarımıza ileride başımız dik durabilmek için, "bu vatan tehlikeye girdiğinde siz ne yaptınız" dediklerinde; "biz susmadık, gördük ve buna karşı geldik" demek için, bu yüzden Üç Beş Kişi halk hareketini kurduk. Biz Politikayı hiçbir zaman sokmuyoruz içimize. Türk milleti olarak saf haliyle, topyekün değerlerimize sahip çıkıyoruz. Bu gece bizim etkinliklerimize faydalı olan bir geceydi. Bizim amacımız halkımızda bir bilinç oluşturmak. Burada İlber Hoca gibi bir değeri Türkiye‘de halka çok az açık olan bir insanı getirmekten tabi ki onur duyduk. Halkla buluşturulması çok önemliydi. Fikirleri bilim üzerine kurulduğu için herkes tarafından rahatlıkla anlaşılabiliyor. Almanya‘nın en hareketli Türk derneği olarak üye sayımız üçbinbeşyüzü geçti ve belki Münih‘in en kalabalık, en hareketli ve gururlu derneğiyiz; ayrıca dünyada Facebook üzerinde Türkçe olarak halk yayınını ilk biz gerçekleştirdik. Burada, Halkın bağımsızlığını tekrar gösterdik ve bizim için çok güzeldi" dedi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sosyal Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : [email protected] | Haber Scripti: CM Bilişim