• BIST 2.393,61
  • Altın 942.259
  • Dolar 15.9133
  • Euro 16.826
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 15 °C

  CHP'nin 6 oku Anayasa'dan çıkarılıyor!

  CHP'nin 6 oku Anayasa'dan çıkarılıyor!
  AKP Yeni Anayasa’nın önsözünü yazdı. Parti kapatma gibi anti demokratik uygulamalara gerekçe gösterilen başlangıç metni gitti.

  AKP'nin Yeni Anayasa çalışmalarında, Anayasa’nın başlangıç metni ile ilk üç maddesinde yapılacak değişikliğe ilişkin mesafe alındı. Anayasa yapım ve yazım çalışmalarına katılan parti kurmayları, Atatürk ilke ve inkılaplarının yer aldığı 1921 Anayasası ile CHP ilkelerinin eklendiği Milli Şef dönemindeki 1937 Anayasası’nı inceledi.

  Karar'dan Eyüphan Kılıç'ın haberine göre; 1982 Anayasası’nın başlangıç metninde de yer alan CHP’nin cumhuriyetçilik, halkçılık, milliyetçilik, devletçilik, laikçilik ve inkılapçılık ilkeleri Yeni Anayasa’da olmayacak. 

  MEVCUT METİN
  Mevcut Anayasa’nın başlangıç kısmından bir bölüm özetle şöyle:

  “Türk Vatanı ve Milletinin ebedî varlığını ve Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü belirleyen bu Anayasa, TC’nin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve O’nun inkılâp ve ilkeleri doğrultusunda... Hiçbir faaliyetin Türk millî menfaatlerinin, Türk varlığının, Devleti ve ülkesiyle bölünmezliği esasının, Türklüğün tarihî ve manevî değerlerinin, Atatürk milliyetçiliği, ilke ve inkılâpları ve medeniyetçiliğinin karşısında korunma göremeyeceği ve lâiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din duygularının, Devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılamayacağı; topluca Türk vatandaşlarının “Yurtta sulh, cihanda sulh” arzu ve inancı içinde, huzurlu bir hayat talebine hakları bulunduğu; Fikir, inanç ve kararıyla anlaşılmak, sözüne ve ruhuna bu yönde saygı ve mutlak sadakatle yorumlanıp uygulanmak üzere,

  Türk milleti tarafından, demokrasiye âşık Türk evlatlarının vatan ve millet sevgisine emanet ve tevdi olunur.”

  YENİ METİN
  Yeni Anayasa’nın başlangıç kısmı:

  İnsan onuru ve haysiyeti dokunulmazdır. Devlet bütün kurum ve kuruluşlarıyla insan onur ve haysiyetini korumakla ve saygı göstermekle yükümlüdür. Herkes dil, din, mezhep, inanç, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce ve diğer sebeplerle ayrım gözetilmeksizin hukuk önünde eşittir. Devlet organları ve idare makamlar, bütün eylem ve işlemlerinde hukuk önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır.Devlet, her türlü ayrımcılığın önlenmesi ve ayrımcılığı doğuran şartların ortadan kaldırılmasını sağlamakla yükümlüdür.

  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sosyal Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : [email protected] | Haber Scripti: CM Bilişim