• BIST 5.161,46
  • Altın 1163.443
  • Dolar 18.809
  • Euro 20.468
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -1 °C
  • İzmir 2 °C

  CHP'den gazete tirajları için kanun teklifi

  CHP'den gazete tirajları için kanun teklifi
  CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, gazetelerin gerçek satış rakamlarının ortaya çıkarılması için Kanun Teklifi verdi.

  Yarkadaş, Kanun Teklifi’nin gerekçesinde, “Dev­let ilan­la­rıy­la yan­daş med­ya­yı des­tek­le­yen bir kurum haline gelen Basın İlan Kurumu, adeta muhalif yayınları da boğan bir kurum haline dönüştürülmüştür. Öyle ki; ger­çek ba­yi sa­tış­la­rı 10 bin ile 30 bin ara­sın­da de­ği­şen yan­daş ga­ze­te­ler, “A­bo­ne sa­tı­şı­mız va­r” di­ye­rek Ba­sın İlan Ku­ru­mu'na şi­şir­me ti­raj bil­di­rmekte ku­rum da on­la­rın gön­der­di­ği ço­ğu gün­lük 100 bin sa­tı­şın üze­rin­de olan ra­kam­la­ra gö­re ka­mu ila­nı da­ğı­tmaktadır. Bu yol­la da, yan­daş ga­ze­te­le­re dev­let ka­sa­sın­dan mil­yon­lar­ca li­ra­lık hak­sız ka­zanç ak­ta­rı­lmaktadır” ifadelerinde bulundu.

  ‘GAZETELERİN GERÇEK SATIŞ RAKAMLARININ BİLNMESİ MİLLİ BİR GÖREVDİR’

   Gerekçede şöyle denildi:

  "Ba­sın İlan Ku­ru­mu'n­dan, dev­let ila­nı alan­lar ara­sın­da sa­de­ce 250 adet bas­ma­sı­na kar­şın, 6 bin adet sat­mış gi­bi gös­te­ren ga­ze­te­ler bi­le yer almaktadır. Ku­rum yö­ne­ti­ci­le­ri de bu du­ru­ma bi­le bi­le göz yu­mup, yan­daş­la­ra şi­şir­me ti­raj üze­rin­den pa­ra ak­ta­rıl­ma­sı­na se­yir­ci kalmaktadır.

  Gazetelerin gerçek satışlarının bilinmesi, bir milli görevdir. Bu denetim yapılırsa, tirajlarını şişirerek Basın İlan Kurumu’ndan haksız ilan alan, yani devleti dolandıranlar, vergilerimizle ayakta duran hazineyi soyanlar ortaya çıkacaktır.

  Kanun teklifimizle gazetelerin gerçek tirajlarının ortaya çıkarılarak, haksız ilan alan yayın organlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Basın İlan Kurumu bünyesinde kamu kuruluşlarından, üniversitelerden ve gazetecilik meslek örgütlerinden oluşacak 9 kişilik bir bağımsız bir Denetleme Kurulu oluşturulması amaçlanmıştır. İlgili Denetleme Kurulu, gazetelerin bildirdiği satış rakamlarının doğruluğunu tespit ederek, satış rakamlarının usulüne uygun ve doğru bildirilmesini sağlayacak tedbirleri almakla hükümlü kılınacaktır. Bu yolla şeffaf bir tiraj belirleme yöntemi oluşturulmuş olacak ve haksız ilan dağıtımının önüne geçilmiş olacaktır. “

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sosyal Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : [email protected] | Haber Scripti: CM Bilişim