• BIST 5.191,83
  • Altın 1167.668
  • Dolar 18.8084
  • Euro 20.4368
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 0 °C
  • İzmir 2 °C

  AKP'ye şok! Zarrap davası 4 bakan ve Emine Erdoğan'a uzandı

  AKP'ye şok! Zarrap davası 4 bakan ve Emine Erdoğan'a uzandı
  17 Aralık Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu'nun merkezindeki bakanlar ABD'deki Zarrab soruşmasına dahil edildi.

  Üstelik Erdoğan ismini dosyaya, bizzat Reza Zarrab’ın avukatının mahkemeye sunduğu deliller soktu. Savcı Bharara, Zarrab’ın avukatının “hayırsever insan” imajını güçlendirmek için sunduğu bağış makbuzlarını tek tek inceledi, Zarrab’ın Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu TOGEM-DER adlı derneğe yaptığı 7 milyon dolardan fazla bağışı “Zarrab ile Türkiye’deki yetkililer arasındaki ilişkinin delili” olarak dosyaya dahil etti.

  Bharara’nın, davaya bakan New York Güney Eyalet Mahkemesi’ne sunduğu “Zarrab’ın kefalet başvurusunun reddedilmesi” yönündeki raporunda, Zarrab’ın “Türk yetkililerle” iyi ilişkiler içinde olduğunu vurguladı. Savcı raporunda, “Zarrab’ın iyi ilişkiler içinde olduğu Türk yetkililer” isimleri arasında TOGEM-DER bağlantısı dolayısıyla Emine Erdoğan’ın da adı resmen geçti.

   

  6

  Yine aynı dernekte yöneticilik yapan AB eski Bakanı Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış’ın adı da Bharara’nın “Türk yetkililerle Zarrab arasındaki iyi ilişkiler” dosyasına dahil oldu.

  Hem Zarrab’ın avukatının sunduğu deliller ve kefaletle salıverilme dilekçesini, hem de Savcı Bharara’nın ofisinin sunduğu “Zarrab serbest bırakılmasın” gerekçelerini içeren raporun ardından, kefalet konusundaki nihai kararı 2 Haziran’daki duruşmada New York Güney Eyalet Mahkemesi Yargıcı verecek.
  reza2

   

  “TÜRKİYE’YE GİDERSE, DÖNMEZ…”

  Savcı Bharara’nın ofisinin raporunda, Zarrab’ın “Erdoğan dahil, Türk yetkililerle iyi ilişkiler içinde olduğu” ifade edilerek, “Kefaletle serbest kaldığı takdirde, bir şekilde Türkiye’ye gitmeyi başarırsa, geri dönmez” mesajı verildi.

  Zarrab’ın mali durumunun son derece iyi olduğunu, avukatının kefalet için önerdiği 10 milyon dolar nakit, 40 milyon dolar da garantinin, kendisi için önemli bir miktar olmadığı da savcılık dosyasında ifade edildi.

  Savcılık dosyasında Zarrab’ın mal varlığı miktarının somut olarak ortaya konulabilmesi için de sahibi olduğu yat, uçak gibi araçların fotoğrafları yer aldı.

   

  REZA

   

  SAVCI BAHARARA’YA GÖRE, REZA’NIN BİR YILDA VERDİĞİ RÜŞVET 30 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE

  Savcı Bharara’nın dosyasında Reza Zarrab’ın Türkiye’de verdiği iddia edilen rüşvetler de yer aldı. Zarrab’ın kefaletle serbest kalmak için mahkemeye sunmayı önerdiği 10 milyon dolar nakit para konusunda Savcı’nın dosyasında şu ifade yer aldı; “Davalının kefalet için önerdiği para miktarı, sadece 2013 yılında dağıttığı rüşvetlerin üçte biri kadar…”

  ÜÇ ESKİ BAKANIN ADI DA BHARARA’NIN DOSYASINA GİRDİ

  Bharara’nın Zarrab’ın “rüşvet ilişkileri” başlığında, üç eski Bakan, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Muammer Güler’in isimleri de dosyaya girdi.
  Bu bölümde ayrıca Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan ile, Çağlayan’ın kardeşi Şenol Çağlayan’ın adları da yer aldı.

   

  a

   

  SAVCI, ZARRAB’LA İLK GÖRÜŞMEDEN “TATMİN OLMAMIŞ”

  Savcı’nın, Zarrab’ın kefaletle serbest kalmaması için hazırladığı dosyada, Zarrab’ın savcılık makamına verdiği ilk ifadelere ilişkin ipuçları da yer aldı. Bharara’nın dosyasında, Zarrab’ın ilk ifadelerinde bazı konularda “gerçekleri olduğu gibi söylemediği”, bazı ülkelere yaptığı yolculukları sakladığı, hatta mal varlığı konusunda da sakladığı unsurlar olabileceği ifade edildi.

  Savcı delil olarak bu fotoğrafları kullandı

  DELİLİ BİZZAT ZARRAB SAĞLAMIŞ OLDU

  Zarrab’ın avukatı, müvekkilinin serbest kalması için geçen hafta duruşmanın Savcısı Preet Bharara’nın ofisine bir dilekçeyle başvurmuş, dilekçenin ekinde de Zarrab’ın kaçmayacağına garanti olarak, “hayırsever insan” imajını güçlendiren deliller koymuştu. Deliller, Reza Zarrab’ın serbest kalması halinde kaçmayacağını gösteren “hayır kurumlarına yaptığı bağış ve yardımların listesini” içeriyordu.

  Zarrab’ın mahkemeye sunduğu 111 kalemden oluşan “bağış listesi dosyasında” 4 Ocak 2013 ile 2 Mayıs 2016 arasında yaptığı yaklaşık 10 milyon 206 bin TL’lik bağış ve yardımların listesi, kimisinin dekontu, kimisinin ise sadece bilgisi bulunuyordu.

  Zarrab’ın avukatının mahkemeye sunduğu dosyada, bağış listesinde “aslan payını” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu TOGEM-DER adlı derneğin yer aldığı ifade edilmişti. Dosyada Zarrab’ın bu derneğe çeşitli defalarda, toplam 7 milyon TL’ye yakın yardımda bulunduğu ifade edilmişti.

  FOTO: SOZCU

  Savcının hazırladığı iddianamede Reza’dan kareler de yer alıyor.

  ÇAĞLAYAN’IN EKONOMİ BAKANLIĞI ARACIĞILIYLA ÖĞRENCİ BURSU

  Zarrab’ın listesinde ayrıca, “Ekonomi Bakanlığı aracılığıyla Türkiye’de öğrencilere burs verdiğine” ilişkin bilgi de yer almıştı. Bursların verildiği tarihlerde ekonomi bakanlığı görevini Zafer Çağlayan yürütüyordu.

  Yine Zarrab’ın bağış listesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticilerinden olduğu TÜRGEV de yer alıyordu.

  FOTO: SOZCU

  ABD’de Savcı Bharara tarafından yürütülen Reza Zarrab soruşturmasında ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor…

  17-25 ARALIK İDDİANAMESİ ABD’DE DELİL OLDU; EXCIBIT G (KANIT G)

  ABD’de Reza Zarrab’ın davasına bakan Savcı Preett Bharara, 17-25 Aralık iddianamesini resmen”delil” yaptı. İddianamenin, Zarrab’ın üç eski bakan Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Muammer Güler’e rüşvet verdiğine ilişkin bölümleri “Excibit G” (Kanıt G) olarak resmen dosyaya girdi.

  Savcı Bharara, “Davalının Türk siyasetçilerle yolsuzluk ilişkileri” başlığı altında aynen şu ifadeleri kullandı;
  “Davalı müthiş servesini sadece pekçok ev, yat ve diğer menkulleri almak için kullanmakla kalmamış, aynı zamanda Türkiye’deki yolsuz siyasetçileri de satın almıştır. 2013 içinde Zarrab Türkiye’de tutuklandı ve türkiye’deki üst düzey yetkililere, kendi suç ilişkilerini yürütebilmek için rüşvet vermekle suçlandı. 72 gün gözaltında kaldıktan sonra salıverildi. Hakkındaki soruşturmayı yürüten polisler ve savcılar ya görevden alındılar, ya cezalandırıldılar, ya da tutuklanıp yargılandılar.

  Zarrab’ın tutuklanmasına varan soruşturmanın detayları  Türk savcının 18 Aralık 2013 tarihli iddianamesinde yer aldı. Bu iddianame Türk  medyasına sızdı, ardından da internette yayınlandı. Bu raporun ilgili bölümlerinin çevirileri kanıt G olarak eklerde yer almaktadır. İddianamede yer alan kanıtlar arasında Zarrab ile diğerleri arasında Türk savcılığının  ele geçirdiği telefon konuşmaları tapeleri ile Zarrab ve diğerlerinin fiziksel takibinden elde edilen bilgiler yer aldı.”

  FOTO: SOZCU

   – İşte Reza Zarrab ve altınları…

  Zarrab’ın Emine Hanım’ın derneği TOGEMDER’e bağışlarına ilişkin haberler de Savcı Bhara’nın dosyasında kanıt oldu. Emine Hanım’ın fotoğrafının da bulunduğu gazete haberleri Savcı Bharara’nın dosyasında “excibit H” (kanıt H) başlığı altında yer aldı

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sosyal Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : [email protected] | Haber Scripti: CM Bilişim