• BIST 1.410
  • Altın 495,689
  • Dolar 8,6458
  • Euro 10,3181
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 25 °C

  23 Nisan özel oturumunda da gündem terör

  23 Nisan özel oturumunda da gündem terör
  TBMM'deki 23 Nisan özel oturumunda da ana gündem maddesi 'terörle mücadele' oldu.

  TBMM Genel Kurulu 23 Nisan Özel Oturumu, Meclis Başkanı Kahraman’ın yönetimiyle başladı. Törendeki konuşmaların ana gündem maddesi ‘terörle mücadele’ oldu. HDP çelenk koyma törenine katılmakzen CHP lideri Kılıçdaroğlu “Sandıktan çıktım ne istersem yaparım” anlayışı ulusal egemenlikle bağdaşmaz” dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis salonuna girişinde AKP’lilerce ayakta alkışlandı.

  Genel Kurul’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Bakanlar Kurulu üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ve milletvekilleri katıldı. Meclis Başkanı Kahraman, 23 Nisan’ın milli egemenlik kavramına yaptığı güçlü vurgu ve çocuklara armağan edilmiş bir bayram olması nedeniyle iki açıdan önemli olduğunu söyledi. Kahraman, “23 Nisan’dan günümüze gelen kadar devlet ve milletçe büyük zorluk ve engellerle karşılaşmış olsak da bunları aşmasını bildik. Zorluklar ancak inanç ve iman kuvvetiyle aşılır. Engelleri aşamayanlar onları aşamama korkusunda olanlardır. Zirve bir medeniyetin sahibi necip bir milletiz. 3 kıtaya 7 denize adaletle hükmetmiş bir cihan devletinin varisleriyiz” diye konuştu.

  “O FOTOĞRAFI GÖRDÜĞÜ HALDE İÇİ SIZLAMAYANIN VİCDANININ VARLIĞINDAN ŞÜPHE EDİLİR”

  Meclis Başkanı İsmail Kahraman, kökü dışarıda olan dış güçler tarafından kimi zaman örtülü biçimde desteklenen terör eylemlerinin gerçekleştiği bir sürecin yaşandığını kaydederek şöyle konuştu: “30 yıldan fazladır terör belasını yaşıyoruz. Bazı devletler terör çetelerine her türlü desteği yapıyor. İsmi ne olursa olsun terör terördür. Komşumuz olsun olmasın her devletin huzur ve selametini kendi huzur ve selametimiz olarak görmüşüzdür. Dünyanın neresinde olursa olsun zulme maruz kalanlara elimizden geldiğince kol kanat germeye çalışmışız. Terör konusu dünya devletlerinin samimiyetle ele alması gereken ortak mesele haline gelmiştir. Dünyanın ortak çözüm üretmesi gereken diğer konu mülteci meselesidir. Aylan bebeğin sahile vuran minik bedeni gözlerimizin önünde. O fotoğrafı gördüğü halde içi sızlamayanın vicdanının varlığından şüphe edilir. 3 milyon mülteciye kucak açmıştır ülkemiz”

  Başbakan Davutoğlu konuşmasından terörle mücadeleye değindi.

  DAVUTOĞLU: YA HEP BERABER VAR OLACAĞIZ YA HEP BERABER ÖLECEĞİZ

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Özel Oturumu’ndaki konuşmasında milletin arasına nifak sokmak isteyenlere karşı omuz omuza verme çağrısı yaparak, “Bu milletin kaderi birdir. Ya hep beraber var olacağız ya hep beraber öleceğiz. Kim bu milletin bir parçasını diğerinden ayırt edip onların kaderini diğerlerinden ayırt ederse Gazi Meclis’e en büyük ihaneti yapmış olur” dedi.

  “TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜNÜ HEP BERABER LANETLEYELİM”

  Teröre karşı birlik çağrısı yapan Davutoğlu, “Yüz sene önce dedelerimizin oturduğu bu Meclis bugün yüz sene sonra değişik tehditlerle karşı karşıya kalan bir ülkenin Meclis’idir. Gazi Meclis’in devamı olarak da bugün bir istiklal mücadelesi vermek anlamında beka meclisidir. Onun için siyasi düşüncelerimiz arasındaki farklılıkları bir kenara koyarak hep beraber bu ülkenin istiklali, bu milletin onuru için omuz omuza verelim. Nereden ve hangi şekilde gelirse gelsin tehdit hep beraber karşı duralım. Bu ülkenin insanlarına kim saldırırsa hep beraber onun karşısında omuz omuza verelim. Terörün her türlüsünü hep beraber lanetleyelim” ifadelerini kullandı.

  Kılıçdaroğlu ise konuşmasında hükümeti eleştirdi.

  KILIÇDAROĞLU: ‘SANDIKTAN ÇIKTIM NE İSTERSEM YAPARIM’ ANLAYIŞI EGEMENLİK KAVRAMIYLA BAĞDAŞMAZ

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TBMM Özel Oturumu’ndaki konuşmasına 96 yıl önce Ankara’da Meclis’i açan Mustafa Kemal Atatürk’ü, yol arkadaşlarını ve şehitleri rahmetle anarak başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin dünyanın en eski 10 parlamentosundan biri olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Misakı Milli sınırları içinde, çağdaş anlamda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, uluslararası anlamda da ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ ilkeleri çerçevesinde kurulmuştur. Bundan amaç, maceradan uzak duran, herkesin mutluluğu için çalışmayı amaç edinmiş, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti oluşturmaktır” ifadelerini kullandı.

  “DİKTA REJİMİ KURMAYA KALKIŞANLARIN ATATÜRK’ÜN KONUŞMASINI ÖĞRENMELERİ GEREKİYOR”

  CHP lideri Kılıçdaroğlu, cumhuriyeti kuran devrimci kadroların ulusal egemenlik kavramıyla neyi ifade ettiklerini iyi anlamak gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu: “Günümüzde bu kavramı çarpıtarak bir dikta rejimi kurmaya kalkışanların, öncelikle Mustafa Kemal Atatürk’ün, 7 Şubat 1923 tarihinde Balıkesir’de yaptığı konuşmayı iyi öğrenmeleri gerekiyor. Şöyle der Mustafa Kemal: Milli emeller, millî irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, bütün millet fertlerinin arzularının, emellerinin bileşkesinden ibarettir.  Bir halkın var olma mücadelesini bağımsızlıkla taçlandırmış bu yüce Meclisin fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür üyeleri bugün de zorlu bir mücadele içine girmişlerdir”

  “‘SANDIKTAN ÇIKTIM NE İSTERSEM YAPARIM’ ANLAYIŞI ULUSAL EGEMENLİKLE BAĞDAŞMAZ”

  Ulusal egemenliğin çoğulcu bir rejim, temsilde adalet ve hukukun üstünlüğü meselesi olduğunu söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: “Çoğunluğun güçlü, güçlünün de haklı olduğu; yurttaşların baskı, korku, yasaklar, kin, yoksulluk ve istikrarsızlık tehditleriyle yönlendirildikleri bir sistem çoğulcu değildir. ‘Sandıktan çıktım ne istersem yaparım’ anlayışı, Ulusal egemenlik kavramıyla bağdaşmaz. Çünkü ulusal egemenlik, sandıktan çıkan oy sayısına bağlı bir kavram değildir. Egemenlik, en son ferdine kadar bütün ulusundur; kayıtsız şartsız milletindir.  Hiçbir güç, kaynağını nereden aldığını iddia ederse etsin, milletin üzerinde vesayet kuramaz; kurmaya çalıştığı vesayetin kaynağı olarak da bizzat milletin kendisini gösteremez. Böyle bir yönetim tarzına, demokrasi ve cumhuriyet kelimeleri de yakışmamaktadır.  Demokrasi, özgür yurttaşların, özgür medyanın, bağımsız yargının olduğu ve iktidarların, egemenliğin kaynağı olan halka her gün hesap verdikleri bir rejimin adıdır. Kayıtsız şartsız, millete ait olan egemenlik, milletin iradesini gasp etmek ve toplumun belirli unsurlarını dışlamak için bir silah gibi kullanılamaz. Üstünlerin hukukunun egemen olduğu bir yerde, milletin egemenliği yoktur”

  Kılıçdaroğlu CHP’li vekiller tarafından ayakta alkışlandı.

  “SADECE ANAYASA’YI DEĞİL ULUSAL EGEMENLİĞİ DE ÇİĞNEMEKTEDİRLER”

  Kemal Kılıçdaroğlu, ulusal egemenliğin yasama, yürütme ve yargı organları aracılığıyla kullanıldığını belirterek, şöyle devam etti: “Yürütme organına ‘bu yetkiyi tek başına kullan’ demez. Tarafsız ve bağımsız yargının olmadığı; yasama organının etkisizleştirildiği bir düzeni sürdürmek, ulusal egemenliğin kaynağı olan milletimizi hiçe saymak demektir.  Toplumu ve sözde hasımlarını sindirmek için özel mahkemeler oluşturanlar, gazetecilerin, akademisyenlerin, aydınların tutuklanmalarını isteyenler, tahliyelerine tepki gösterenler, kararlarını beğenmedikleri zaman Anayasa Mahkemesine bile meydan okuyanlar, hukuku dinamitleyerek yolsuzluk soruşturmalarından kaçanlar ya da dokunulmazlık ve sorumsuzluk zırhının arkasına saklananlar, sadece Anayasa’yı değil ulusal egemenliği de çiğnemektedirler”

  “KORUNMA HAKKI DERNEK VE VAKIFLARA DEVREDİLEMEZ”

  Türkiye’de yardıma muhtaç çocuk sayısının 100 bini geçtiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, 2015 yılı TÜİK verilerine göre 31 bin 337 çocuk gelin olduğunu kaydetti. Son 5 yılda çocuk hükümlü sayısının 5 kat arttığını aktaran Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

  “Uluslararası Uyuşturucu Raporlarına göre uyuşturucu kullanma yaşı 10′a kadar düştü. Adalet Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de çocuğa karşı işlenen suçlar hızla artıyor.  Türkiye çocuklar arasında fırsat eşitliği sıralamasında maalesef son sıralarda bulunuyor.  Bugün Türkiye’de yaklaşık 1 milyon çocuk işçi var. Bu çocukların yarısı hem çalışıyor hem okuyor. Çalışan çocukların yüzde 34′ü aşırı çalıştırılıyor, üçte birine işyerinde yemek verilmiyor. Sadece 2015 yılında 63 çocuk işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. Anayasamızın 41′inci maddesine göre her çocuk ‘Korunma ve bakımdan yararlanma hakkına sahiptir.’ Ve devlet her tür istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri almakla görevlidir. Bu görev devlet dışındaki başka kurum ve kuruluşlara dernek ve vakıflara devredilemez”

  Çelenk koyma törenine HDP’liler katılmadı.

  HDP ÇELENK KOYMA TÖRENİNE KATILMADI

  Öte yandan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin  96′ncı açılış yıl dönümü kutlama törenleri Anıtkabir’e çelenk konulmasının ardından TBMM’de devam etti. TBMM’deki kutlamalara Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bakanlar Kurulu üyeleri, TBMM Başkanvekilleri ve çok sayıda milletvekili katıldı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman, tek tek tebrikleri kabul etti. Meclis’teki çelenk koyma töreni ve kutlama tebriklerinde HDP’nin olmaması dikkat çekti.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sosyal Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : [email protected] | Haber Scripti: CM Bilişim