• BIST 5.191,83
  • Altın 1165.43
  • Dolar 18.7892
  • Euro 20.4355
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 4 °C

  1 Mayıs'ı hangi parti ve sendika nerede kutlayacak?

  1 Mayıs'ı hangi parti ve sendika nerede kutlayacak?
  AKP, bu 1 Mayıs’ta da Taksim’i yasakladı. Peki partiler ve sendikalar 1 Mayıs'ta nerede olacak?

  İşçi ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’a sayılı günler kaldı.

  Sendikaların, kitle örgütlerinin ve çok sayıda siyasi partinin ısrarına rağmen AKP, bu 1 Mayıs’ta da Taksim’i yasakladı. Görüşmeler sonucunda 1 Mayıs kutlamalarının bu yıl İstanbul’da Bakırköy Cumartesi Pazarı’nda gerçekleşmesine karar verildi.

  Hatırlanacağı üzere, AKP geçen yıllarda da Taksim’i yasaklamış; İstanbul’da adeta ‘sıkıyönetim’ ilan edilmişti. Toplu ulaşım engellenmiş, yollar, hatta köprüler bile kapatılmıştı. Yurttaşlar evinden bile çıkamamıştı…

  DİSK, KESK, TMMOB, TTB başta olmak üzere çok sayıda parti ve kitle örgütü bu yıl Bakırköy’de olacaklarını duyurdu. Türk-İş ise günler öncesinden Çanakkale’de, Hak-İş Sakarya’da olacağını ilan etmişti.

  Bazı partiler ve sendikalar da değişik alanları işaret ederken, DİSK/Nakliyat-İş Sendikası ile bazı sol gruplar Taksim’den vazgeçmedi.

  1 Mayıs’a çok az bir süre kala kim, nerede hep birlikte bir göz atalım…

  BAKIRKÖY’DE OLACAKLAR…

  DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve TTB İkinci Başkanı Raşit Tükel’in de bulunduğu emek ve meslek örgütleri heyeti, 1 Mayıs’ın artan saldırılara karşı kitlesel kutlanması gerektiği belirtildi ve “Emek, Barış ve Demokrasi için Haydi 1 Mayıs’a” denildi.

  Çalışma Bakanı Süleyman Soylu da “Kutlamalarda uzlaştık, Bakırköy pazar yerinde yapılacak” dedi.
  Bakırköy Halk Pazarı’na gerçekleştirilecek kutlamalar için iki ayrı yürüyüş kolu oluşturulacak. İşçi ve emekçiler saat 11.00’den itibaren Marmara Forum ve E-5 İncirli yönünde toplanarak iki koldan Bakırköy halk pazarına yürüyecek. Miting 13.00’te konfederasyon başkanlarının konuşmalarıyla başlayacak.

  DİSK’ten yapılan açıklamada 1 Mayıs 2016 Komitesinin çağrısıyla, 1 Mayıs kutlamalarında katledilen işçi ve emekçileri anmak amacıyla 29 Nisan 2016 Cuma günü Kazancı Yokuşu’nda buluşulacağı; Saat 11’de 1 Mayıs 1977’de katledilenler için Kazancı Yokuşu başına karanfil bırakıp saygı duruşunda bulunulacak, Saat 12.30’da 1 Mayıs 1989’da katledilen Mehmet Akif Dalcı’yı anmak için Şişhane’de, Saat 14’de 1 Mayıs 1996’da Kadıköy’de katledilen Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent’i anmak için de Kadıköy’de olunacağı belirtildi.

  Ancak, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası İstanbul’da Taksim dışında yapılacak herhangi bir miting alanında yer almayacaklarını belirtti. Konfederasyona bağlı Nakliyat-İş ise Taksim’de olacaklarını duyurdu.

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) “1 Mayıs’ta yaşam hakkımızı, özgürlüğümüzü savunmak, baskıya boyun eğmemek için tüm örgütlerimizle birlikte Bakırköy’de olacağız” açıklaması yaptı.

  Komünist Parti (KP) Bakırköy’de olacağını duyurdu. KP’nin “İşçi sınıfı, partisiyle güçlüdür” başlıklı açıklamasında “1 Mayıs, gericiliğin yarattığı karanlık içinde ülkenin çırpındığı, geleceğini kurtarmak için çabaladığı günlerde kutlanacak. Sermaye düzeninin ve emperyalizmin kanlı çirkinlikleri sadece ortak kurtuluş çabamızdaki kararlılığımızı artırıyor. Halkımızın dirençliliğinin yarattığı güzellikler, uykusuz gecelerimizi, yorgun günlerimizi adadığımız insanlığın ve halkımızın bu çabanın çok daha fazlasını hak ettiğini bize gösteriyor.

  1 Mayıs 2016, işçi sınıfının gericiliğin ve sömürünün karşısında saf tutacağı, emperyalist yağmacılara ve insanlık düşmanlarına meydan okuyacağı bir gün olacaktır. İşçi sınıfı, gericilerden, emperyalistlerden, emek hırsızlarından, diktatör bozuntularından güçlüdür” ifadeleri kullanıldı.

  Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) “Şeriat-Hilafet Anayasasına Karşı Yükselen Sesimizle Laiklik İçin 1 Mayıs'a” başlıklı bir bildiri yayımlayarak yurttaşları Bakırköy’e çağırdı.

  Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP)’nden yapılan açıklamada da “Hilafetçisi, Ensarcısı, para babası, asalağı Saray’ın arkasında saf tutmuş. 1 Mayıs’a gel, saflar belli olsun. Halkın gücü Saray’ın korkusu olsun. Ensarcılar, hilafetçiler Saray’a, ilericiler 1 Mayıs’a! Para babaları, asalaklar Saray’a, emekçiler 1 Mayıs’a!” denildi.

  Türkiye Komünist Hareketi (TKH) MK Üyesi Kurtuluş Kılçer, “Başkanlık adıyla diktatörlük heveslisi gericilere memleketi bırakmayacağız. İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta ülkemizin bütün alanlarında sermayeye, gericiliğe ve diktatörlüğe karşı sesimizi birleştirelim! Gericilerin değil işçilerin baş olması için İstanbul’da da Bakırköy’de olacağız” dedi.

  Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP) de İstanbul’daki üyelerinin Bakırköy’de olacağıını söyledi. TSİP Genel Başkanı Turgut Koçak, 1 Mayıs’ın örgütlenmesi için çok geç kalındığı eleştirisinde bulunarak, “DİSK en başından kitlesel bir kutlama için harekete geçmeliydi” dedi.

  TKP 1920 de “Emperyalizmin politikaları doğrultusunda meydanlarda patlayan bombalar halkın can güvenliği korkusunu yükseltmiştir. Taksim elbette 1 Mayıs alanıdır, ancak böyle bir gündemden geçerken, AKP’nin işçi sınıfının haklarına yönelik saldırıları artmışken halkın demokratik taleplerinin dillendiriyor olabilmesi önemlidir. Biz de parti olarak Bakırköy’de yer alacağız” denildi.

  Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Bakırköy’deki 1 Mayıs kutlamalarına katılacağını açıkladı. Kendisiyle görüştüğümüz HDP Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay, “Emek, barış ve demokrasi için, dayanışmayı ve direnişi yükseltmek için 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız. İstanbul’da Marmara Forum önünde toplanarak Bakırköy’deki kutlamalara katılacağız” dedi.

  Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) de “Emekten yana laik ve özgür bir ülke için, 1 Mayıs’ta emekçilerle kol kola girecek ve karanlığın üzerine yürüyeceğiz” diyerek gençliği Bakırköy’e çağırdı.

  TAKSİM DİYENLER

  Taksim’e çıkmak için 1 Mayıs’ta saat 09.00’da Beşiktaş Meydanı’nda toplanacaklarını duyuran Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), “Taksim Vatandır, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacağız” dedi. HKP açıklamasında “Biz 1977 1 Mayısı’nda Kontrgerilla saldırısında, Taksim’de 34 şehit verdik, yüzlerce yaralı verdik. Her karışını kanımızla, devrimci kanıyla, işçi kanıyla suladık o toprağın, o alanın. O bakımdan orası bizim ana vatanımız oldu. Orası bizden sorulur ve kimsenin gücü yetmez bizim elimizden almaya o alanı” denildi.

  DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da “DİSK’in adına, tarihine, geleneklerine, mücadele ilklerine, 1 Mayıs şehitlerine sahip çıkıyoruz. Bakırköy’de yapılacak olan icazetli 1 Mayıs Mitingine katılmıyoruz” dedi.
  Küçükosmanoğlu, “Taksim Meydanı 1 Mayıs Alanıdır. 1 Mayıs günü saat 12’de sendikamız genel merkezi önünde toplanıp, Taksim Meydanına yürüyoruz” şeklinde konuştu.

  Mücadele Birliği, Halk Cephesi de “1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” açıklaması yaptı.

  BAŞKA ŞEHİRLERDE KUTLAYACAK OLANLAR

  Türk-İş günler öncesinden Çanakkale’de olacağını ilan etmişti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde haklı taleplerimizi meydanlarda bir kez daha dile getireceğiz. Bütün illerde olacağız. Merkezi düzeyde bu yıl konfederasyon olarak 1 Mayıs’ı Çanakkale’de düzenlemeye karar verdik. Her gün ortalama olarak 5 şehidimizin acı haberini aldığımız bu dönemde, Çanakkale’de, 253 bin şehidimizin olduğu bu kutsal topraklarda 1 Mayıs için işçilerin hep beraber omuz omuza meydanda toplanmasını uygun gördük” dedi.

  Hükümete yakınlığıyla bilinen Hak-İş Konfederasyonu Sakarya’da olacak. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 1 Mayıs’ı “Taşeron işçilerine kadro istiyoruz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunları acilen çözülsün istiyoruz. Teröre hayır, kardeşliğe evet diyoruz. Yeni Anayasa istiyoruz” sloganlarıyla kutlayacaklarını söyledi.

  DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nın Kocaeli Gebze ilçesinde Kent Meydanı’nda kitlesel bir kutlama organize ettiği öğrenildi. Gebze Sendikalar Birliği Sözcüsü ve Petrol-İş Şube Başkanı Süleyman Akyüz, “Gebze işçi sınıfının bölgede kutlayacağı en güzel 1 Mayıs olacak” dedi.

  Vatan Partisi de 1 Mayıs’ta Gebze’deki kutlamalara katılacağını açıkladı. Parti, İstanbul’daki tüm ilçe örgütlerinden Gebze mitingi için otobüsler kaldırılacağını duyurdu.
  Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel, “Vatansız emek, emeksiz vatan olmaz. Vatanımızın esas sahibi emekçilerdir. İşçi sınıfımız vatan savunmasında en kararlı sınıftır” dedi.

  Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) İzmir’deki 1 Mayıs kutlamalarına katılacaklarını,  Gündoğdu Meydanı’nda olacaklarını duyurdu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sosyal Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : [email protected] | Haber Scripti: CM Bilişim