• BIST 114.418
  • Altın 163,371
  • Dolar 3,8030
  • Euro 4,6507
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 8 °C

  Sosyal Medya Kullanımının Değişimi

  Anıl Yalçın

  Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte artık herkes sosyal medya platformlarını kullanıyor. İnsanlar teknoloji harikası cep telefonları ve sosyal medya aracılığıyla her an her yerde sosyal medyada paylaşım yapabiliyor. Sosyal medya kullanımı ülkemizde de son derece yaygınlaşmış durumdadır. Sosyal medyanın bu kadar yaygınlaşmasının ve kullanımının artmasının ardından sosyal medya farklı şekillerde kullanılmaya başladı. Çeşitli sektörlerle de tanışınca kullanım alanı epey arttı ve gelişti.

  Peki, sosyal medya kullanıyoruz ama nasıl daha faydalı bir biçimde kullanabiliriz diye hiç düşündünüz mü? İşte sizler için bu sorunun yanıtını aradık ve sizin için muhtemel cevapları toparladık. Hepimiz çeşitli amaçlarla sosyal medya hesaplarına sahibiz ancak ne kadar doğru ya da ne kadar yararlı kullanıyoruz işte bu sorunun yanıtını kimse bilmiyor. Sosyal medya sayesinde ilgi duyduğumuz alanlarla ilgili kişilerle ya da gruplarla tanışabiliriz. Böylece ilgi duyduğumuz alan hakkında karşılıklı olarak fikir yürütebiliriz.

  Sosyal medya ile haber sitelerinin sosyal medya hesaplarını takip ederek güncel haberlerden hemen haberdar olabiliriz. Bu konuda sosyal medya uygulamalarının bazıları yeni bir paylaşım yapıldığında bilgilendirmektedir. Böylece sosyal medya sayesinde gündemi yakından takip edebiliriz. Sosyal medya sayesinde etkinlikler düzenleyebilir ya da daha önceden düzenlenmesi planlanan bir etkinliği sosyal medya üzerinde duyurabilirsiniz. Sosyal medya bu sayede sizin gerçek anlamda da sosyalleşmenize olanak tanımaktadır.

  Sosyal medyayı faydalı bir biçimde kullanmak deyince en önemli şeylerden biriside sosyal medya üzerinden içerik üretmektir. Sosyal medya sayesinde kendinize bir blog açabilirsiniz ve ilgi alanınızla ilgili içerikler üreterek diğer insanlar ile paylaşabilirsiniz. Bu sizin hayal gücünüze kalmış olan bir durum sosyal medya üzerinde her şeyi yapmakta özgürsünüz. İsterseniz yazı paylaşabilirsiniz ya da müzik veya video paylaşabilirsiniz. Seçim sizin.

  Sosyal Medyayı Tanıtım ve Reklam İçin Kullanmak Sosyal medyayı faydalı bir biçimde kullanmak deyince bu konuda en önemli konulardan biriside sosyal medyayı reklam ve tanıtım amaçlı kullanmaktır. Sosyal medya ile istediğiniz her şeyin tanıtımını ve reklamını yapabilirsiniz. Öncelikle bu konuda yapmanız gereken bir ön hazırlık aşamasıdır. Bu aşamada hangi sosyal medya mecrasını hangi amaçla kullanacağınızı belirleyin. Daha sonra hedef kitlenizi belirleyin. Daha sonra belirlemiş olduğunuz hedef kitleye yönelik nasıl paylaşımlar yapacaksınız onu belirleyin. Paylaşımlarınızın görsel sunumlarına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Çünkü hemen hemen bütün sosyal medya mecraları görsellik üzerine kuruludur. Bu yüzden görsel olarak zayıf olursanız kimsenin dikkatini çekemezsiniz. Yapacağınız paylaşımlarda doğru ve etkili görseller kullanarak fark yaratmak sizin elinizde.

  Reklam ve tanıtım amaçlı sosyal medyayı kullanıyorsanız en önemli hususlardan biriside paylaşımların zamanlamasıdır. Bu konuya ne kadar dikkat ederseniz sizin için o kadar faydalı olacaktır. Sizi takip eden kitleniz ile olan iletişiminiz çok önemlidir. Paylaşım yaptığınızda takipçilerinizden aldığınız geri bildirimler sizin için kritik bir öneme sahiptir. Takipçileriniz sizin için olumlu ya da olumsuz yorumlarda ya da değerlendirmelerde bulunabilir. Olumsuz değerlendirmeleri dikkate almanızı tavsiye ederim.

  Reklam ve tanıtım konusunda gerektiğinde profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Bu sayede tanıtımınızı ve reklamınızı daha iyi yapma imkânına sahip olursunuz. Reklam ve tanıtım içerikli olarak sosyal medya kullanacaksanız önemli kriterlerden biriside profilinizin açık ve anlaşılır olmasıdır. Açık ve anlaşılır olmayan bir profil kullanıcıları tedirgin edecektir ve size olan güvenleri düşecektir. Bunun yerine kendinizi ya da kurumunuz açık bir şekilde ifade eden profil hazırlamayı tercih edin. Yazımızda sosyal medyayı yararlı kullanabileceğiniz huşular hakkında bilgi vermeye çalıştık.

  Sosyal medya özgür bir ortam bu nedenle herkes kendisi için nasıl daha yararlı olacağını belirleyebilir. Sizlerde sizin için en yararlı olanı bulun ve kullanın.

  Teknoloji, Dost Musun Düşman Mı?
   
  Bilgisayar dünyasının gelişmesiyle birlikte yaşantımızın her alanına yerleşmiş olan teknoloji terimi, yararları olduğu kadar zararlarıyla da insanları olumsuz etkilemektedir.
  İnsanların günlük işlerinin kolaylaştırılması, insan gücünün daha az seviyeye gelmesi ve zaman tasarrufu açısından oldukça yararları bulunan teknoloji, sosyal hayattan kopmak, yoğun radyasyon oranları ve daha fazla hazırcılık gibi olumsuz yönleri de bulunmaktadır.
   
  EKNOLOJİ BİZE NE GİBİ YARARLAR SAĞLAR?
   
  Özellikle iş alanında sağladığı yararlarla zaman tasarrufu sağlayan teknoloji, kişilerin hata yapma olasılıklarını azaltırken, daha rahat bir çalışma ortamı sağlamaktadır. Ayrıca teknoloji yararları olarak daha güncel bilgi takibi sağlamakla birlikte sürekli yenilenebilen bir alan olmasından dolayı sonsuz bir yaratıcılık sağlamaktadır. Günlük işlerimizin kolaylaşmasında önemli bir etkendir. Bilgisayar, cep telefonları, arabalar ve toplu taşıma araçları gibi son teknoloji ürünleri, tüm işlerimizi oldukça kolaylaştırmıştır. Günümüzde teknoloji ve tasarım harikası olan cep telefonları, sadece konuşma yapabilmek dışında internet, bankacılık işlemleri, sosyal medya gibi birçok işlemi kendi bünyesinde barındırmaktadır. Cep telefonu teknolojisi sayesinde insanların büyük ve yer kaplayan bilgisayarlara ihtiyaçları kalmamıştır.
   
  YARARLARI KADAR ZARARLARI DA OLAN TEKNOLOJİ
   
  Sayılamayacak kadar fazla yarar sağlayan teknoloji, özellikle insan sağlığı açısından zararlar da vermektedir. Özellikle cep telefonu, bilgisayar gibi sinyaller kullanan cihazlar, yüksek radyasyon ile çalıştıkları için insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca sosyal medyanın yoğun kullanımı, insanların tamamen bu cihazlara bağımlı kalarak tamamen sanal bir dünya içerisinde kalmalarına ve sosyal medyada rahat konuşabilme özelliği nedeniyle yoğun bilgi kirliliklerine neden olmaktadır. Kısacası teknoloji zararları daha çok insan sağlığını etkilemektedir.
  Bu yazı toplam 1060 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
   Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sosyal Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : [email protected] | Haber Scripti: CM Bilişim