• BIST 86.072
  • Altın 251,149
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 20 °C

  'Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 47'lerde, CHP yüzde 30'u aşacak'

  'Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 47'lerde, CHP yüzde 30'u aşacak'
  AKAM Başkanı Kemal Özkiraz’a göre, AKP ve MHP’nin oyları yüzde 47-48’lere düştü. Muhalefet için Ankara, İstanbul’a göre daha kolay.

  Derya OKATAN/ Artı Gerçek - Avrasya Araştırmalar Merkezi (AKAM) Başkanı Kemal Özkiraz, 24 Haziran’da yüzde 52 olan Cumhur İttifakı’nın oyunun yüzde 47-48’lere düştüğünü açıkladı. 

  Yerel seçimlere dair değerlendirmelerde bulunan Özkiraz’a göre, MHP bu seçimde çok fazla belediye kazanamasa da oylarını çok arttıracak. Zira MHP’nin derdi belediye değil, devlet yönetimi. 

   

  “MHP kaybederken de kazanıyor. Tayyip Erdoğan kazandığını hissederken kaybediyor” diyen Özkiraz, Devlet Bahçeli’nin fiilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yönettiğini söylüyor: “Devlet, Tayyip Erdoğan’ın iki dudağı arasında ama Erdoğan da Devlet Bahçeli’nin iki dudağı arasında.” 

  Kemal Özkiraz’a göre, CHP ise oylarını yüzde 30’un üzerine çıkaracak. 3 büyükşehire dair anket sonuçlarını da açıklayan Özkiraz, ismi geçen adaylar için de değerlendirmelerde bulundu. 

  AKAM Başkanı Kemal Özkiraz’ın Artı Gerçek’in sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

  KRİTİK NOKTA 7 HAZİRAN

  -AKP-MHP ve CHP-İYİ Parti ittifaklarını daha detaylı konuşmak istiyorum ama artık Türkiye siyasetinde ittifaklar dönemi mi başladı? Genel seçimler için daha anlaşılır ama yerel seçimler için daha zor gibi düşünülüyordu hep, şimdi ne oldu da partiler ittifak yapmak zorunda kalıyor? 

   

  Bu, ihtiyaçtan gelişti. Hükümetin ihtiyacıydı. Hem referandumda hem referandumdan sonraki seçimde ittifaksız olarak tek başına iktidarını koruyamayacağını fark etti. MHP de 7 Haziran seçimlerinden sonra eğer bir sağ blok yaratmazsa Kürtlerin iktidara gelebileceğini, sistemin içerisine dahil olabileceğini gördü ve bundan çok ürktü. Aslında kritik nokta 7 Haziran seçimleri. MHP’nin sağ blok yaratmaya çalışması devlet aklının sonucuydu. 

  ERDOĞAN BAHÇELİ’NİN İKİ DUDAĞININ ARASINDA

  -Yani aslında Devlet Bahçeli, AKP’ye yedeklenmedi mi?

  Tabi, temel neden 7 Haziran. Hükümet 7 Haziran’da açılım politikasının kendisine oy kaybettirdiğini, Kürtleri güçlendirdiğini fark etti ve açılımdan vazgeçti. MHP de muhalefette kalırsa herhangi bir iktidar seçeneği olmadığını fark etti. Kürtleri de iktidara getirmek istemiyor. O yüzden bir sağ blok yaratmak için AKP ile yakınlaştı. Hep yanlış değerlendiriyorlar, ben ilk günden beri söylüyorum. 1 Kasım’dan itibaren herkes, MHP’nin AKP’nin yedeği olduğunu söylüyor, öyle değil. MHP, AKP’yi fiilen yönetiyor. Devlet Bahçeli, Tayyip Erdoğan’ı fiilen yönetiyor. Devlet, Tayyip Erdoğan’ın iki dudağı arasında ama Erdoğan da Devlet Bahçeli’nin iki dudağı arasında. Aslında Devlet Bahçeli eliyle devlet aklı hükümeti yola getirmiş, kontrol altına almış oldu. Türkiye’nin milliyetçi muhafazakar bir çizgide olmasını istiyorlar. MHP’yi kullanarak, elde avuçta tutamadıkları AKP’yi ele almış oldular. 

  AKP DÜŞERKEN KÜRTLER YÜKSELMEYE BAŞLADI

  AKP düşüş trendindeydi. Bu düşüş trendi belki karar alıcıların hoşuna giderdi ama AKP düşerken Kürtler yükselmeye başladı ve Türkiye’deki geri kalan muhalefet kutuplaşmanın etkisiyle Kürtlere daha sempatik bakmaya başladı. Kürtler ve Kürt siyasi hareketinin Türkiyelileşme hamlesi çok doğru bir hamleydi, figürleri de doğruydu. Devlet ‘demokratikleşmeyle kantarın topuzunu kaçırıyoruz galiba’ dedi. Çünkü devletin toprak kaybetme korkusu var. Bir taraftan da hükümetlere her zaman iç düşman lazım. Kürtlerle barıştıkları zaman Türkiye’nin ekonomisi de atılım yapıyor. Bundan devletin de vatandaşın da mutlu olması lazım ama hükümetin oyları milliyetçi muhafazakar muhalefete kayıyor. O yüzden bu, demokrasi için değil ama partiler için rantabl bir şey. MHP için de, AKP için de, eskilerin derin devlet dediği bizim devlet aklı dediğimiz şey için de kazan kazan anlayışı… Kürtleri düşmanlaştır, uzak tut, muhalefeti sürekli Kürtler üzerinden eleştir, iktidarını sağlama al. Sistem böyle işliyor.

   

  TAYYİP ERDOĞAN’IN KAZANDIĞI BİR ŞEY YOK

  -Devlet Bahçeli’nin AKP’yi yönettiğini söylediniz. Bunun göstergeleri neler?

  Önce Tayyip Erdoğan’a dediler ki, başkanlık sistemine geçmen lazım. Erdoğan bunu zorladı ve 7 Haziran’da iktidarını kaybetti. O arada Devlet Bahçeli topa girdi, çok rahatlıkla başbakan ya da cumhurbaşkanı olabilecekken hayır ben istemiyorum dedi, Türkiye’yi 1 Kasım seçimlerine zorladı. O arada bütün kaos planları devreye girdi. 1 Kasım’da Erdoğan kazandığını zannetti fakat bu seçim, 15 Temmuz darbe girişimini getirdi. Bu da muhtemelen Tayyip Erdoğan’a bir gözdağı idi. Sonrasında Bahçeli ile iyice yakınlaşmış oldular. Bu sefer dediler ki, 7 Haziran’da alamadığın başkanlığı MHP ile birlikte alabilirsin. Bunu, MHP teklif etti. O şaibeli referandumda yine Erdoğan kazandığını zannetti, fakat o referandum da bize bir erken seçim ve ekonomik kriz getirdi. 7 Haziran’da Tayyip Erdoğan, çok rahatlıkla CHP, MHP hatta HDP ile koalisyon kurup demokratikleşmeyi devam ettirebilir ve efsane lider bile olabilirdi. Kutuplaşmayı da bitebilirdi. Ama o fırsatı tepti. 7 Haziran’da teptiği fırsat, 24 Haziran’da ona azınlık hükümeti olarak döndü. ‘Erdoğan kazanıyor’ deniliyor ama kazandığı bir şey yok. 550 sandalyeli parlamentoda 317 milletvekili vardı. Şu anda 600 sandalyeli parlamentoda 290 milletvekili var. Aslında birbirlerini geleneksel olarak da sevmeyen iki parti, iki ideoloji birlikte çalışmaya başladı. Bu da sürekli taviz gerektiriyor. Son taviz de yerel seçimlerde ittifak yapmak oldu. Şimdi belki kendi başına girse rahatlıkla kazanacağı 5-6 il, 50-60 ilçeyi MHP’ye vermek zorunda kalacak. 

  BAHÇELİ SÜREKLİ KAZANAN TARAF OLUYOR

  -Kaldı ki kısa süre önce ittifak yapılmayacağı açıklanmıştı…

  İttifak yok açıklaması yapmasının sebebi, AKP’nin içinde Numan Kurtulmuş, Ömer Çelik gibi isimlerden sürekli çatlak sesler geliyordu. Devlet Bahçeli bundan rahatsız oldu. ‘Kullanıldım ve bir kenara mı terk ediliyorum’ dedi. Bahçeli, sağlam akıllıca iki hamle yaptı. Bir tanesi Melih Gökçek’i aday yapabiliriz diye açıkladı. Bu aslında Tayyip Erdoğan’a ‘bütün küskünleri aday çıkarırım, kazanamam ama sana da kazandırmam’ taktiği idi. Bir tanesi de Emeklilikte Yaşa Takılanlar görüşmelerinde iki saatlik muhalefet blokuna geçişle mecliste seni azınlığa düşürürüm tehdidi idi. ‘Türkiye zaten ekonomik kriz ortamında, onu kaldıramazsın, seni iktidardan ederim’ diye tehdit etti. Tayyip Erdoğan kuzu kuzu masaya gelecek ve ittifak yapacaktı. İttifakı isteyen MHP, istemeyen Tayyip Erdoğan. İttifak yapmak Erdoğan için çok zor. Genel seçim gibi değil, binlerce belediye meclis üyesi listesi yapıyorsunuz. İnanılmaz dengeler var. Ben girmezsem seçmenim nereye gider, mesela Adana’da CHP’ye mi gider, başka şehirde milliyetçi ama laik milliyetçi İYİ Parti’ye mi gider? Bu çok ciddi araştırmalar gerektiriyor. Zaten o araştırmalardan sonra oy kaybettiklerini gördüler. Devlet Bahçeli’nin iki kritik tehdidiyle masaya geri geldiler. Bahçeli hiçbir şart sürmeden İstanbul, İzmir ve Ankara’yı verdik diyor. Bahçeli sürekli verdik diyor ama sürekli kazanan taraf oluyor. MHP bu seçimde de çok fazla belediye kazanamayacak ama oyunu çok arttıracak. 

  MHP KAYBEDERKEN DE KAZANIYOR, ERDOĞAN KAZANDIĞINI HİSSEDERKEN KAYBEDİYOR

  -Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer bir mutabakat yapıyorsak, karşılıklı jestlerimiz tabii ki olacak" açıklaması yaptı. MHP’ye vereceği jestler nereler? 

  Bu jest değil bir kere. Devlet Bahçeli vereceksin diyor, onlar da verecek. Adana, Mersin, Manisa, Osmaniye gibi birkaç il. Antalya’da Kepez, Serik, Alanya, Ankara’da Polatlı, İstanbul’da Bayrampaşa, Üsküdar, belki Küçükçekmece ve Tuzla gibi metropol ilçeler. İzmir’de birkaç ilçe istenecek. Yetmeyecek MHP’nin bölge barajını geçemeyeceği yerlerde belediye meclis üyeleri istenecek ve bunların belediye başkan yardımcısı olması istenecek. MHP kaybederken de kazanıyor. Tayyip Erdoğan kazandığını hissederken kaybediyor. 

  -Peki MHP sahip olduğu illeri korur mu?

  Koruyamaz. Mesela Adana’da AKP’nin desteğiyle dahi MHP’li adayla kazanamaz. Geçen seçimde MHP muhalefet blokundaydı ve Manisa, Mersin, Adana gibi illerde muhalefet partileri AKP kazanmasın diye, kazanma ihtimali en yüksek gördükleri için MHP’ye oy vermişti. Adana’da benim hesabıma göre, MHP’ye 66 bin CHP oyu gitmişti. Ama Adana’da genel seçimlerde yüzde 10’un altına düşmüş. Mersin, Muğla, Aydın, Manisa’da İYİ Parti hep katlamış. Yani MHP kitlesi zaten kopmuş. O seçmen yeniden MHP’ye destek vermeyecek. Adana’da Ak Parti’ye oy verenler arasında, bizim araştırmamıza göre; yüzde 38’i Kürt seçmen. Bunlar Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ile içten içe çatışıyor, hizmet alamadıklarını söylüyor. Aynı şekilde Mersin’de MHP’li belediye başkanını değiştirdiler. O başkan muhtemelen İYİ Parti’den aday olacak ve CHP muhtemelen onu destekleyecek. MHP 24 Haziran’da ikiye bölünmüştü, bir kısmı İYİ Parti’ye gitmişti şimdi bir daha bölünecek. (Mersin’de) Hamit Tuna ile Burhanettin Kocamaz arasında ikiye bölünecek. MHP yüzde 30 kazanmışsa geriye 7,5 gibi bir katkısı kalıyor. Ama İYİ Parti oralarda yüzde 20 aldı, CHP ile birleştirdiğimiz zaman yüzde 45’leri bulacak. HDP de aday göstereceğine göre ve HDP hiçbir zaman yüzde 10’un altına düşmediğine göre, matematik kazanamayacağını gösteriyor.

  CUMHUR İTTİFAKI'NIN OYU YÜZDE 48’LERDE

  -MHP’nin hep kazandığını söylediniz. Bu durumda MHP ne kazanacak? 

  MHP’nin derdi belediye değil, devlet yönetimi. MHP yerel siyaset partisi değil, oy oranını arttırma derdinde. Şöyle düşünün, ikisinin (AKP ve MHP) toplamı yüzde 52 idi. Şu anda yüzde 47-48’lerde. Bunun yüzde 15’inin MHP olduğunu düşünün ki, yüzde 5-6’sı AKP’den geldi. AKP de yüzde 33’lerde. MHP, bu oy oranıyla yüzde 45’lik bir lideri yönetiyor. Yüzde 15 olduğu zaman etkinliği artacaktır. Yerel seçimden sonra muhtemelen bu iş genel seçime gider. 

  ERDOĞAN MHP’DEN KURTULACAK

  -O zaman ne olur ve MHP’nin gidişatını nasıl görüyorsunuz?

  Bu iş genel seçime giderse ve AKP oy kaybederse bu ittifakı yapmaz. MHP, iktidar bloku içinde olduğu için, hala o mahallede olduğu için oy kazanıyor. O mahallenin sınırlarından çıkamayan bir seçmen grubu var. Şimdi AKP’li olmak bir risk. Ekonomi kötü yönetiliyor, mahalle baskısı var. ‘AKP’ye oy verdin, ekonomi ne hale geldi’ deniliyor. AKP’de kalmak seçmen için riskli bir durum fakat mahalle dışına çıkmak da riskli. O yüzden MHP’de kalıyor. Sürekli oy geçişkenliği olursa Tayyip Erdoğan MHP’yi muhalefet blokuna itmek ve baraj altında bırakmak zorunda. Mesela ittifak yasası ile cumhurbaşkanlığını kazansa da Erdoğan bu yasadan hiçbir şey kazanmadı. İttifak yasası olmasa AKP’den MHP’ye oy geçişi olmayacaktı, İYİ Parti ile CHP arasında ittifak olmayacaktı. O zaman AKP’nin 350 milletvekili olacaktı. Tayyip Erdoğan’ın ilk hedefi mümkün olan en kısa sürede MHP’den kurtulmak ki, bu yerel seçimden sonra olacak. 

  -Ama ittifaka ihtiyacı var, oy kaybediyor dediniz…

  İşte oy kaybının büyük kısmı MHP’ye olduğu için kurtulmak isteyecek. 

  -7 Haziran’la başlayan süreçte CHP’nin rolü neydi?

  Kemal Kılıçdaroğlu en çok sağa açılıyor diye eleştiriliyor. Kılıçdaroğlu sağa açılmıyor, sağdan da isimler alarak tam olarak merkeze gelmeye çalışıyor. 7 Haziran’da mesela az da olsa oyu artan tek parti CHP oldu. Çünkü hükümet etmeye, yönetmeye istekli davrandı. Referandumda muhalefetin başatı konumuna geldi. İyice kendini merkeze çekmiş oldu. Bu hamleleri çok doğruydu ama mesela dokunulmazlık konusunda büyük yanlış yapıldığını düşüyorum. Kürtlerin aklında hala o mesela var, öbür tarafın kazanmaması için CHP’ye oy verecek ama dokunulmazlık aklına geliyor. CHP’nin merkeze gelme hamlesi sayısal olarak henüz meyve vermedi. CHP’yi yüzde 30’lara getirmedi ama şunu sağladı, 2009’da CHP’ye asla oy vermem diyenler yüzde 70’lerdeydi, şimdi yüzde 40’larda. 

  Haberin Devamı için: Gerçek Gündem ( https://www.gercekgundem.com/siyaset/53699/cumhur-ittifakinin-oyu-yuzde-47lerde-chp-yuzde-30u-asacak )

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sosyal Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : [email protected] | Haber Scripti: CM Bilişim