• BIST 102.573
  • Altın 189,184
  • Dolar 4,5692
  • Euro 5,3775
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 29 °C

  Cem Kılıç: Bağcılar’ın CHP iktidarına ihtiyacı var

  Cem Kılıç: Bağcılar’ın CHP iktidarına ihtiyacı var
  CHP Bağcılar Belediyesi Meclis Üyesi ve Grupbaşkanvekili Cem Kılıç ile söyleşi gerçekleştirdik.

  -Merhaba Cem Bey, öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

  1981 yılında İstanbul’da doğdum Doğma büyüme Bağcılar’lıyım desem herhalde yanlış olmaz. İlk orta ve lise eğitimimi semtimde tamamladıktan sonra Kırıkkale Üniversitesi Elektrik Bölümü’nü bitirdim. İş hayatıma bankacılık sektöründe başladım. Uzun bir süredir de aile şirketimizin başında inşaat sektöründe faaliyet gösteriyorum. Evliyim iki çocuğum var.

  - Siyasi hayatınız ilk nasıl başladı? CHP’nin meclis üyesisi ve grupbaşkanvekilisiniz şuanda.

   Aileden gelen bir siyaset geleneğimiz var. Atatürkçü bir ailede büyüdüm. Babam CHP’nin çeşitli kademelerinde siyaset yapmış birisi. Benim de tercihimi etkilemiştir mutlaka. CHP Bağcılar’da gençlik kollarında görev alarak siyasete başladım. Üniversite yıllarımda da siyasetten kopmadım. Zaten CHP Parti Okulu’nda şu anda Eskişehir Milletvekilimiz olan Gaye Usluer liderliğinde parti okulu danışman eğitmeni oldum. Türkiye’nin her köşesinde yol arkadaşlarımıza partimizi her yönüyle anlattık. Benim için en gurur verici görev de budur. Tabi bu çalışmalarım dikkat sonucu 2013 yılında ilçe yönetimine girdim. Sonrasında da 2014 yerel seçimleri öncesinde örgütümüz ve parti yönetimimizin uygun görmesi sonucu Belediye Meclis Üyesi olarak seçildim. 3 yıl boyunca mecliste en aktif olan CHP’li meclis üyelerinden biriyim. Grup’taki arkadaşlarımızın da teveccühü ile bu dönem Grupbaşkanvekili görevini de üstlendim.

  -Bağcılar Belediyesi’nin çalışmalarını  yakından takip ettiğinizi biliyoruz. Belediye Başkanı ve belediyenin hizmetlerini başarılı buluyormusunuz?

  Belediyecilik dinamik bir faaliyettir. Belediyelerin sunduğu her iyi ve yeni hizmet mutlaka vatandaşın beklentisini de arttırıyor. Bağcılar’ın ihtiyacı olduğu belediyecilik modeli;Sosyal Demokrat belediyecilik anlayışıdır.Cumhuriyet Halk Partisi; kullanım hakkını, toplum yarar ve refahını savunan, toplumcu, kamusal değerlere ve çevreye önem veren, “Sosyal Demokrat Belediyecilik” olarak tanımlanan çağdaş belediyeciliği hayata geçirmiştir.Bağcılar’ın CHP iktidarına ihtiyacı var.

  Bu kadar geniş ve kozmopolitik nufüsun olduğu bir ilçede bu yükü ne yazik ki Akp’li Belediye Başkanı ve ekibi kaldıramamaktadır.

  - Sizce Bağcılar’ın en büyük problemi nedir?

  Bağcılar bilindiği gibi Türkiye’nin en büyük 5 ilçesinden biri. Resmi verilere göre her ne kadar 800 bin kadar bir nüfusu olduğu düşünülse de fiilen bu sayı 1 milyon. Tabi gün içinde ticari faaliyetlerle bu sayı katlanıyor. Bağcılar sınırlarında İSTOÇ gibi büyük bir sanayi bölgesini bulunduruyor ve Güngören-Bağcılar Sanayi sitesine de sınır konumda. Çok büyük eğitim ve sağlık kompleksleri ilçemizde her geçen gün kapasite arttırarak faaliyet gösteriyor. Böylesine stratejik konumda bir ilçenin öncelikle altyapı probleminin olmaması gerek. Ancak Bağcıların en büyük sorunlarından biri altyapı ve trafik. Bu gün kentsel dönüşüm ile 4 katlı bir bina yıkılıp yerine 6 katlı yeni bir yapı inşaa ediliyor. Haliyle hane sayısı ve buna bağlı olarak araç sayısı da artıyor. Evin önünden geçen yol ise aynı. Şimdi her ne yönden bakarsak bakalım trafik problemi her geçen gün artarak tüm ilçenin sokaklarında bile kendini hissettiriyor.

  Bunun yanında sosyolojik problemleri de var ilçemizin. Türkiyenin her yerinden çok değerli vatandaşlarımız Bağcılar’ı kendi evi olarak seçmiş. Hepsi bizim zenginliğimizdir. Namuslarıyla çalışıp para kazanan insanlar. Ancak, bu kadar büyük bir ilçede her türlü illegal faaliyet olduğundan bu vatandaşlarımızın çoluğu çocuğu yanlış yönlere çekilebiliyor. Bu illegal gruplar tarafından mesken tutulan yerler genellikle parklar, yürüyüş yolları ve çay bahçeleri. Bunu herkes biliyor ancak emniyetinin sağlanması açısından herhangi bir önelm alınmıyor. Polisimizin bu noktada görevini biz söyleyecek değiliz ancak belediye olarak zabıtanın gerekli önlemi alması gerektiğini çok kez belirttik. Yine de değişen bir şey yok. Bu saatte çıkıp bir mahallemizdeki parkta yürüsek önümüzü kesenler olacaktır. Şimdi bu konuda yetkisi olan çalışma arkadaşlarıma soruyorum, sizler çocuğunuzu, eşinizi bu parklara gönül rahatlığı ile gönderirmisiniz?

  Buradan bir kez daha belirtmek istiyorum. Bağcılar büyük, sorunları da büyük. Fakat belediyemizin imkanları da bunları çözecek düzeydedir.Fakat nitelikli ve şeffaf yönetim anlayışından uzaklık bütün olumsuzlukları beraberinde getiriyor.

  -Bağcılar Belediye Meclisinde gündemler nasıl gerçekleşiyor ?

  Bizler Bağcılar Belediyesini yöneten bir grubun parçalarıyız. Muhalefet olabiliriz ancak ilçemizin faydasına olan her türlü öneri ve hizmetin de arkasındayız. Olumlu noktalarda mecliste oy birliğinin olması tercihimizdir. Ancak olumsuzluk gördüğümüz şeyleri de eleştirmeliyiz. Eleştiri yapıcı olduğunda faydalıdır.Maalesef sayın Belediye Başkanı bu gibi durumlarda sert tepki göstererek,toplantıların gergin geçmesine neden oluyor. En ufak bir eleştirimizde sözle dahi olsa kürsüde müdahale ediliyor. Örnek vermek gerekirse partisine bakılmaksızın bazı belediyeler meclis toplantılarını canlı yayınlıyor. Biz bu konu hakkında çok kez öneri sunmamıza rağmen ciddiye alınmadı.
  Onu geçtim meclis kaytlarını bile alamıyoruz. Bu gibi küçük bazı şeyler aslında iktidar olmanın verdiği olgunlukla başkanın kolaylıkla çözebileceği problemler fakat keyfi tutumlara maruz kalıyoruz.

  cem-kilic.jpg

  -Nisan ayı Belediye Meclisi toplantısı gergin ve tartışmalı geçmişti.Açıklamalarınız AKP’li meclis üyelerinin sert  tutumuyla karşılaştı o gün neler oldu ?

  Nisan ayları bilindiği gibi Faaliyet Raporu’nun meclis onayına sunulduğu aydır.En önemli gündemi de Bağcılar Belediyesi’nin 2016 yılında gerçekleştirmiş olduğu tüm faaliyetlerin yer aldığı ya da alması gereken Faaliyet Raporu’dur.

  Önümüze konulan 2016 Faaliyet Raporu’nu elimize ilk aldığımızda maalesef özensiz bir çalışma olduğunu gördük.Bunla ilgili detaylı bir analiz ve incelemede bulundum.Hazırladığım raporla kürsüden bunları haziruna aktardım.
   
  Örnek vermek gerekirse;

  Faaliyet raporumuzun 23. Sayfasında Araçlar başlığı altında verilen Ulaşım ve Hizmet araçlarının toplam sayısı 304 olarak belirtilmiştir. Ancak altında verilen her iki tablonun sayıları şu şekildedir;
  • Ulaşım / Hizmet Araçları: 209
  • Diğer Hizmet Araçları ve Makineleri: 112

  Buna göre belediyenin ulaşım ve hizmet araçları toplamı 209+112= 321 olduğu ortaya çıkmaktadır. Şimdi akıllarımıza şu soru gelmektedir; acaba bu araçların bakım, yakıt, vb. masrafları hangi rakama göre planlanmaktadır?

  26. Sayfada İnsan Kaynakları Başlığı altında bulunan tabloda yüzdeler yanlış hesaplanmıştır. Tekrar hesaplandığında Memurların oranı %73,35, Kadrolu İşçilerin oranı %14,71 olmaktadır. Ancak raporumuzda %73,35 %74’e, %14,71 %14’e tamamlanarak işin özensizliği ya da matematik bilmezlik ortaya konmuştur.

  27. sayfada Personelin Birimlere Göre Dağılımı tablosunda ise Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün toplam personel sayısı 16+5=22, Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün toplam personel sayısı 44+2+5=50 nasıl hesaplanmıştır, gerçek sayı nedir? Bu iki müdürlüğümüzdeki resmi personel maaşları hangi sayıya göre hesaplanarak bütçe yapılmıştır?

  Yine 31. Sayfaya göz attığımızda ise büyük bir hata göreceğiz. Bilindiği gibi Faaliyet Raporları belediyelerin önceden hazırlamış olduğu performans programlarına göre yapılır ve oradaki amaç ve hedeflerin raporunu ortaya koyar. Ancak Bağcılar Belediyesi bu Faaliyet Raporunu hazırlarken 2016 Performans Programı’ndaki bazı hedeflerini unutmuş, birer tane de hedef kendiliğinden eklemiştir. Bilmiyorsanız tekrar hatırlatalım, 2016 Performans Programında belirtilen amaç ve hedefler 2016 Faaliyet raporuna nokta ve virgül değiştirilmeden aktarılmak zorundadır. 2016 Performans Programında; 1.2.7, 1.3.1, 1.4.3, 1.5.1, 1.7.1, 1.8.3, 2.1.1, 2.6.1 maddeleri var iken 2016 Faaliyet Raporu’nda bulunmamaktadır. Bunun üzerine 2016 Performans Programı’nda bulunmayan 2.4.3 maddesi ise her nasıl olduysa 2016 Faaliyet Raporu’nda ortaya çıkmıştır. “Çocuk ve Gençlere Yönelik Eğitim Etkinlikleri Düzenleme” gibi önemli bir stratejik amacı geç öngörülmüş olması ise çok üzücü.

  206. sayfaya geldiğimizde ise Kurum Geneli Sapma Nedenleri başlığı altındaki tabloda yüzdelerin toplamı %84 olarak gerçekleşmiştir. Bütün faaliyetlerde gerçekleşen sapmaların toplamı %100 olması gerekirken burada %16’lık varlığından haberdar olduğumuz ancak adını koyamadığımız hangi sapma bulunmaktadır? Yoksa yine hesap hatası mı? Böyle düşünüyoruz çünkü 207. Sayfada bulunan Kurumsal Potansiyelin Geliştirilmesi Sapma Nedenleri başlığı altındaki tabloda bu yüzdelerin toplamı %100’e ulaşarak aslında biraz dikkat ile ne kadar doğru hesapların da yapılabildiğini görmüş olduk.

  Performans Sonuçlarının Değerlendirilmesi bölümünde göz alıcı yüzdelerşe grafikler ve tablolar görmeye devam ediyoruz. Ancak bunların neye göre, hangi ölçüm metotları ile ölçülerek yazıldığı hakkında en ufak bir bilgi yok.

  Şimdi asıl noktaya gelelim; 5393 sayılı Belediye Kanunu bizlere Türkiye Cumhuriyeti’nde belediyeciliği tüm çerçevesini çizmektedir. Ancak görülen o ki Bağcılar Belediyesi 2016 Faaliyet Raporunu hazırlayan ekip bu kanundan bir haber...

  Tümdengelim yöntemiyle hareket edersek, 5393 sayılı kanunun 56. Maddesi bizlere Faaliyet Raporu’nun tanımını yapmaktadır. Maddeyi baştan sona sizlerle paylaşmak isterim;
  Madde 56- Belediye başkanı, 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununun 41 inci maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen biçimde; stratejik plân ve performans programına göre yürütülen faaliyetleri, belirlenmiş performans ölçütlerine göre hedef ve gerçekleşme durumu ile meydana gelen sapmaların nedenlerini ve belediye borçlarının durumunu açıklayan faaliyet raporunu hazırlar. Faaliyet raporunda, bağlı kuruluş ve işletmeler ile belediye ortaklıklarına ilişkin söz konusu bilgi ve değerlendirmelere de yer verilir. Faaliyet raporu nisan ayı toplantısında belediye başkanı tarafından meclise sunulur. Raporun bir örneği İçişleri Bakanlığına gönderilir ve kamuoyuna da açıklanır.

  5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun 41. Maddesini biraz daha açarsak; “İdare faaliyet raporu, ilgili idare hakkındaki genel bilgilerle birlikte; kullanılan kaynakları, bütçe hedef ve gerçekleşmeleri ile meydana gelen sapmaların nedenlerini, varlık ve yükümlülükleri ile yardım yapılan birlik, kurum ve kuruluşların faaliyetlerine ilişkin bilgileri de kapsayan malî bilgileri; stratejik plan ve performans programı uyarınca yürütülen faaliyetleri ve performans bilgilerini içerecek şekilde düzenlenir.” İfadesi yeterince açıktır. Buna göre Bağcılar Belediyesi 2016 Faaliyet Raporu Performans Sonuç Tablosu’nda bütçe gerçekleşmesiyle ilgili herhangi bir veri verilmemiştir. Halbuki 2016 Performans Programında faaliyetler için öngörülen maliyetlerin, gerçekleşen maliyetlerle kıyaslanması sonucunda ancak belediyenin başarısını görebiliriz.

  Bizler için bu kanunun diğer önemli maddesi ise 41. Maddedir. Sizlerle bu maddeyi de paylaşmak istiyorum;
  Madde 41- Belediye başkanı, mahallî idareler genel seçimlerinden itibaren altı ay içinde; kalkınma plânı ve programı ile varsa bölge plânına uygun olarak stratejik plân ve ilgili olduğu yıl başından önce de yıllık performans programı hazırlayıp belediye meclisine sunar. Stratejik plân, varsa üniversiteler ve meslek odaları ile konuyla ilgili sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınarak hazırlanır ve belediye meclisi tarafından kabul edildikten sonra yürürlüğe girer. Nüfusu 50.000'in altında olan belediyelerde stratejik plân yapılması zorunlu değildir. Stratejik plân ve performans programı bütçenin hazırlanmasına esas teşkil eder ve belediye meclisinde bütçeden önce görüşülerek kabul edilir.
  Kanun maddelerinde açıkça görüldüğü üzere Stratejik Plan ve Performans Programına göre bu Faaliyet Raporu düzenlenmelidir. Az önce bahsettiğim sayfa 31’de bulunan amaçlar ve hedeflerin birebir aynı olması zorunluluğu benim fikrim değil 5393 sayılı kanunun gereğidir. Buna göre daha önce mecliste kabul edilmiş Performans Programı’nın maddeleri bu Faaliyet Raporu’nda nasıl değiştirilmiştir, Bağcılar Belediye Meclisi’nin iradesi nasıl yok sayılabilmiştir? Öyle ki 2016 yılının bütçesi de 2016 Performans Programı’nda belirtilen faaliyet amaç ve hedeflerine göre yapılıp onaylandığından, Belediye Meclisi’nin kararlarının bu raporu hazırlayan arkadaşlara hiçbir anlam ifade etmediğini görebiliyoruz.

  Bu raporu hazırlayanlar eğer bir gün T.C. Maliye Bakanlığı Bütçe Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün sitesine girecek olurlarsa Performans Sonuçları Tablosu’nun bu şekilde olduğunu göreceklerdir.

  Tartışmalı ve müdahaleli geçen toplantıyı  AKP’li Belediye Başkanı ve Meclis üyelerine açık çağrıda bulunarak bitirdim.
   ‘’ Belediyeler meclisin kararları ile yönetilir, personel veya danışmanların fikirlerine göre değil!’’

  -Son olarak CHP olarak yaklaşan bir kongreler dönemi var. Sizin de genç ve vizyoner bir siyasetçi olarak ilçe başkanlığı için adınız geçmekte. Aday olmayı düşünüyormusunuz? Sizce CHP Bağcılar İlçe Başkanı nasıl bir profil olmalıdır?

   İlk sorunuzun cevabı çok kısa aslında.Ben Cem Kılıç olarak yıllardır bu partinin hizmetinde olan biriyim. Ne görev verilirse büyük bir şerefle yaparım. Ancak şu anda adaylık gibi bir durumum söz konusu değil. Bence isimlerin de çok önemi yok. Bir profil çizmemiz daha doğru olur. Benim görüşüm, CHP Bağcılar İlçe Başkanı öncelikle örgütüyle barışık olmalı. Kırgınlıklar ve küskünlükler olan bir örgütün başarılı olma şansı yoktur. İlçe başkanı mutlaka hitabeti güçlü olan biri olmaldır. Partinin geleneklerini iyi bilmelidir. Zaten bu üç özelliği bir arada tutan biri gerek örgüt, gerekse ilçe halkından gerekli teveccühü görecektir.

  - Belediye Meclis toplantısı öncesi vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

  -Ben de ziyaretiniz için çok teşekkür ederim.Devamlı takipçisi olduğum Sosyal Manşet sitesinin çalışmalarında başarılar dilerim.
   


   

   

   

   

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Sosyal Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : [email protected] | Haber Scripti: CM Bilişim